Jeřábí život
Projekt „Jeřábí život“ je zaměřen na ochranu a výzkum jeřábů, v současnosti především jeřába popelavého. Jeho detailní sledování má jednak podpořit ochranu tohoto druhu, ale zároveň má sloužit jako metodický podklad pro výzkumy dalších ohrožených druhů v areálu jeho výskytu. Tento projekt vznikl po mnoha letech odborné práce s jeřáby, sledování jejich hnízdišť, migračních cest a zimovišť, kdy bylo značení barevnými kroužky doplněno vysílači GPS-GSM. Součástí projektu jsou i osvětové aktivity věnující se nejen jeřábům, ale i ochraně ptactva a životního prostředí.
Příčiny ohrožení jeřábů
V současnosti žije ve světě celkem 15 druhů jeřábů, z nichž 11 druhů je zařazeno do některé kategorie ohrožení. Nejohroženější jsou tři bíle zbarvené druhy, které jsou nejvíce vázány na mokřadní biotopy, a to jak v hnízdním, tak i mimohnízdním období. Jsou to ve východní Asii žijící jeřáb bílý a jeřáb mandžuský a v Severní Americe se vyskytující jeřáb americký. Právě degradace přírodních biotopů, především mokřadního charakteru, je hlavní příčinou jejich ohrožení. Další příčinou jsou stejně jako i u jiných velkých ptáků také kolize s dráty elektrického vedení, ke kterým dochází na všech kontinentech. Především africké druhy ohrožuje také nelegální obchod se zvířaty. Navíc stále dochází k případům úhynu velkého množství ptáků v důsledku otrav a lovu, především ze strany pytláků.
Konkrétně v Evropě došlo v minulosti vlivem člověka k vyhubení jeřábů popelavých v její západní, jižní a střední části. Až po jejich náležité ochraně se jeřábi začali vracet zpět do původní oblasti svého rozšíření. V současnosti je jejich evropská populace na vzestupu. Od konce 90. let minulého století jeřábi opět začali pravidelně hnízdit i v České republice, kde jsou, ačkoliv jejich hnízdišť přibývá, stále kriticky ohroženým druhem.
Aktivity projektu Jeřábí život
Projekt „Jeřábí život“ se v současnosti zaměřuje na sledování české populace jeřábů popelavých, a to nejenom na hnízdištích v ČR, ale i na shromaždištích v Německu a Polsku a na tahových zastávkách a zimovištích v Maďarsku, Francii a Španělsku. Prostřednictvím značených jeřábů sleduje jejich pohyby v hnízdní i mimohnízdní době. Zaznamenává změny migračního chování, kdy stále více jeřábů zůstává díky mírným zimám v oblasti hnízdiště nebo na shromaždištích, což lze doložit nejen zvyšujícími se počty zimujících ptáků, ale především zjištěním konkrétních jedinců s jasným původem.
Největším přínosem pro projekt je využívání GPS-GSM vysílačů, které v současnosti monitorují pohyb čtyř jeřábů z Čech, Slezska a severní Moravy. Tito jeřábi nám odhalují více z jejich skrytého způsobu života, výskyty na nových lokalitách nebo nenadálé přesuny na vzdálenost více než 100 kilometrů ve druhém roce života.
Více informací na webu www.jerabizivot.cz.
Jak pomáhá Zoo Ostrava
Zoo Ostrava je důležitým partnerem tohoto projektu. Její koordinátorku Markétu Ticháčkovou zoo zaměstnává jako svou terénní zooložku a zároveň financuje nákup GPS-GSM vysílačů. Mezi lety 2017 a 2020 Zoo Ostrava nakoupila čtyři tyto vysílače.