Poksai
Projekt Poksai vedený Tomášem Bušinou z České zemědělské univerzity v Praze byl zaměřen na výzkum chování sojkovce dvoubarvého (Garrulax bicolor), endemického zpěvného ptáka z indonéského ostrova Sumatra, a monitoring nelegálního obchodu s tímto druhem v Indonésii.
Příčiny ohrožení zpěvných ptáků
Zpěvní ptáci v jihovýchodní Asii představují symbol tradice, kdy má pták svým zpěvem v kleci před domem svému majiteli přinášet štěstí. Divoké populace pěvců jsou však kvůli vysoké poptávce a prodeji na černých trzích ve velkém drancovány, a mnoho druhů v této oblasti se tak již ocitlo na samém pokraji vyhubení nebo již bylo v přírodě vyhubeno. Sojkovec dvoubarvý (Garrulax bicolor), endemický pěvec indonéského ostrova Sumatra, byl ornitology a ochránci přírody zařazen na seznam 13 indonéských ptačích druhů, u nichž je zcela nezbytné co nejrychleji učinit ochranářská opatření, která pomohou zamezit jejich vyhubení ve volné přírodě.
Aktivity projektu Poksai
Výzkum v rámci projektu Poksai byl zaměřen na experimentální vypouštění několika párů rehabilitovaných sojkovců dvoubarvých. Cílem bylo zhodnotit efektivnost rehabilitačního programu, chování sojkovců dvoubarvých po jejich vypuštění a také samotné vypouštění jako možné opatření na ochranu tohoto ptačího druhu. Součástí výzkumu byl i dvouletý monitoring ptačích trhů v Medanu, hlavním městě Sumatry.
Jak pomáhá Zoo Ostrava
Zoo Ostrava spolu se všemi svými návštěvníky projekt podpořila díky projektu Koruna ze vstupu v roce 2017. Kromě toho se zoo ve stejném roce připojila k ochranářské kampani Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) s názvem Silent Forest – Asian Songbird Crisis (Ztichlý les – Krize pěvců v jihovýchodní Asii), jejímž cílem bylo upozornit na krizi jihovýchodoasijských pěvců a shromáždit finance na ochranářské projekty přímo v dané oblasti. Právě sojkovec dvoubarvý byl jedním z vlajkových druhů kampaně. Více informací o kampani na www.silentforest.eu.