Delacour’s Langur Project
Projekt na záchranu a ochranu langurů Delacourových ve Vietnamu vede německý primatolog a dlouholetý ochránce přírody Tilo Nadler ve spolupráci s místními komunitami, vietnamskými úřady, mezinárodními zoologickými zahradami i neziskovými organizacemi, jako je např. Fauna & Flora International a Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN). Cílem projektu je zachránit malé přežívající populace kriticky ohrožených vietnamských primátů před vyhubením ochranou jejich prostředí, zamezením pytláctví a propojením těchto fragmentovaných populací biokoridory.
Příčiny ohrožení langurů
Langur Delacourův (Trachypithecus delacouri) se vyskytuje pouze ve Vietnamu a patří mezi kriticky ohrožené druhy. Byl dokonce zařazen mezi 25 nejohroženějších primátů světa. Na pokraj úplného vyhubení se tito languři dostali v důsledku ztráty přirozeného prostředí a lovu pro tradiční medicínu v posledních desetiletích 20. století. Jediným místem, kde se ještě vyskytuje životaschopná populace langura Delacourova v bezpečném prostředí, je přírodní rezervace Van Long v severovietnamské provincii Ninh Binh. V roce 1993 byla na této lokalitě objevena malá populace langurů čítající okolo pouhých 50 jedinců. Malé ostrůvkovité populace však byly objeveny i v okolních oblastech – ty by bylo potřeba propojit biokoridory, aby byla zajištěna genetická variabilita, a tak i životaschopnost populace langurů Delacourových.
Aktivity projektu Delacour’s Langur Project
V roce 2001 byla díky snahám tohoto projektu oblast Van Long prohlášena za chráněné území a od té doby probíhá systematická ochrana této oblasti před pytláctvím, do které byly zapojeny i místní komunity. Vznikla ochranářská jednotka složená z 30 místních obyvatel, která tuto oblast chrání před destruktivními aktivitami lidí a ilegálním lovem. Díky tomu se zdejší populace langurů za posledních 19 let zčtyřnásobila na přibližně 200 jedinců. Díky úspěšné ochraně a výhodám pro místní komunity se rezervace v roce 2020 navíc dostala na tzv. Zelený seznam Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN), a to jako vůbec první přírodní rezervace ve Vietnamu. Nyní však probíhají snahy o to, aby i přilehlá oblast s výskytem langurů Delacourových byla oficiálně vyhlášena chráněným územím a ostrůvkovité populace se tak mohly propojit ve větší a životaschopnější. V rámci projektu tak za tímto účelem probíhá terénní monitoring usilující o zmapování biodiverzity těchto lokalit a detailů výskytu langurů Delacourových. Tyto poznatky budou sloužit jako podklady pro odpovědné vietnamské úřady.
Více informací na webu https://www.three-monkeys.org/.
Jak pomáhá Zoo Ostrava
Zoo Ostrava projekt na ochranu langurů Delacourových podporuje od roku 2019 několika způsoby. Za finanční podpory ostravské zoo bylo navrženo, vyrobeno a kolem rezervace umístěno sedm velkoformátových osvětových panelů o ochraně rezervace Van Long a langurů Delacourových. V rámci terénního výzkumu populace langurů Zoo Ostrava finančně podpořila také trénink 30 strážců ve využívání „chytrých” technologií s cílem vyškolit lesní strážce z řad místních komunit v používání speciální mobilní aplikace, díky níž mohou zaznamenávat, vyhodnocovat a následně zdokonalovat efektivitu vymáhání zákonů na ochranu divokých zvířat i samotné ochrany přírody v této oblasti. V roce 2020 navíc Zoo Ostrava pro tento projekt získala ve spolupráci s koalicí Asian Species Action Partnership (ASAP) finanční prostředky na aktivity s cílem rozšířit rezervaci Van Long o další hodnotný habitat v sousední provincii Hoa Binh a o rozloze přibližně 1000 ha. Od roku 2022 navíc Zoo Ostrava projekt podporuje prostřednictvím programu Tři koruny ze vstupu.