Sup mrchožravý
Zoo Ostrava je dlouhodobě zapojena do projektů na záchranu evropských supů – zdarma poskytuje mladé přirozeně odchované jedince pro vypuštění do přírody. Dosud to bylo 20 mladých supů tří druhů (orlosupa bradatého, supa hnědého a supa bělohlavého). V roce 2022 se poprvé zapojila do mezinárodního repatriačního projektu na záchranu supů mrchožravých.
Mezinárodní záchranný projekt "Egyptian Vulture New LIFE" byl zahájen v roce 2016. Jeho cílem je posílení hnízdní populace supa mrchožravého na Balkáně. Je do něj zapojena řada institucí nejen z Evropy, ale také ze Středního východu a Afriky. Nově se do něj zapojila i Zoo Ostrava, když bezplatně poskytla historicky první odchované mládě supa mrchožravého pro vypuštění do volné přírody. Ostravské mládě má posílit volně žijící populaci svého druhu v jižním Bulharsku, kde došlo v minulých desetiletích k výraznému poklesu početnosti těchto mrchožroutů.
Sup mrchožravý (Neophron percnopterus percnopterus) je nejmenším a zároveň nejohroženějším supem Evropy. Vyskytuje se v severní a východní Africe kolem rovníku (izolovaná populace i v jižní Africe), dále v jižní Evropě, Malé a Přední Asii, na sever až po Kavkaz, na východ až do Indie. Upřednostňuje hlavně suché otevřené nížiny, zdržuje se i v blízkosti lidských sídel. Mezi supy má vcelku pestrý jídelníček – živí se mršinami, vejci, sbírá i drobné živočichy (ryby, plazy, hmyz). Jako jeden z mála živočichů umí používat nástroj - kámen, kterým rozbíjí velká vejce ptáků hnízdících na zemi, např. pštrosů. Hnízdo umístěné většinou na skalách je vzhledem k velikosti supa poměrně velké a působí neuspořádaně. Samice klade 1-2 vejce, inkubace trvá asi 42 dní. Mladí ptáci se od dospělých liší hnědým opeřením.