Sulawesi Keepers je mezinárodní iniciativa propojující akvaristy, vědce, zoologické zahrady a další ochranářské organizace s místními komunitami na Sulawesi ve snaze zabránit vyhubení druhů. Tento indonéský ostrov vyniká jedinečnou sladkovodní faunou, ve starých vulkanických jezerech tam najdeme desítky druhů ryb a bezobratlých (krevety, plže, kraby), které nežijí nikde jinde na světě. Ostrov Sulawesi bývá označován jako laboratoř evoluce, v posledních letech jsme ale bohužel svědky toho, jak snadno lze podvodní ráj s nesmírných bohatstvím druhů zničit.
Jezerní endemité
Sulawesi leží v biogeografické oblasti Wallacea tvořící přechod mezi asijskou a australskou faunou. Z ryb tu najdeme např. mnoho zajímavých polozobánek, medak, gavúnečků a hlaváčů. Milion let stará jezera jsou domovem okouzlující plejády krevet rodu Caridina (okolo 30 druhů) a plžů rodu Tylomelania (nejméně 40 druhů). Krevety se svou barevností vyrovnají mořským, plži mají také různě zbarvená těla a délku ulity až 9 cm, takže jsou skutečně nepřehlédnutelní. Endemických druhů bezobratlých je ale mnohem více, tyto dvě skupiny jsou však typicky sulaweským unikátem. Zatím ani všechny druhy nejsou vědecky popsány a některé ani objeveny; než se tak stane, mohou být ale už nadobro ztraceny.
Příčiny ohrožení sladkovodní fauny ostrova Sulawesi
Největším problémem pro endemickou faunu jsou invazní druhy ryb. Ty už v jezerech často dominují a představují konkurenci pro původní druhy ryb. Ještě horší je jejich dopad na početnost endemických plžů; menší druhy jsou už pravděpodobně vyhubené, u větších téměř vymizela mláďata – ryby je požírají. Krevety, které jsou pro velké ryby snadnou kořistí, se před predátory stahují do úkrytů pod kameny. Dno jezer, dříve plné života, dnes porůstají řasy a zanáší kal. Ten se do jezer dostává kvůli odlesňování krajiny, negativní vliv mají i stále přibývající vodní stavby na přítocích jezer a těžba niklu.
Aktivity Sulawesi Keepers
Sulawesi Keepers se věnují vzdělávání místních lidí, kteří často vůbec netuší, jaké jedinečné bohatství se skrývá pod hladinou jezer. Rybáři mnohdy ani nevědí, které ryby jsou původní a které vysazené a potenciálně invazní. Snahou je zabránit dalšímu vypouštění invazních druhů šířením povědomí o možných a často katastrofálních konfliktech mezi nepůvodními a původními druhy.
Nezbytné je také provádět monitoring stavu sladkovodních biotopů, a to nejen prostřednictvím vědeckých expedic a spolupráce s indonéskými univerzitami, ale také za účasti místní veřejnosti, studentů, milovníků přírody, akvaristů a nevládních organizací. Je potřeba sledovat šíření invazních druhů a jejich vliv na původní druhy, příp. testovat vliv různých opatření (selektivní odlov invazních ryb).
Sulawesi Keepers podporují výzkum, který nám pomůže porozumět ekologii jezer a účinkům ohrožujících faktorů. V neposlední řadě také bude možné získané poznatky využít v záchranných chovech v lidské péči. Mnoho druhů sladkovodních ryb a bezobratlých ze Sulawesi zatím neumíme dlouhodobě chovat. Vznik záložních populací a jejich zdárný management je ale vzhledem k rychlosti šíření invazních predátorů nesmírně důležitým prvkem ochrany sulaweských endemitů.
Více na https://sulawesikeepers.org/cs/uvod/