Lestari
Organizace Lestari se zabývá výzkumem a ochranou kriticky ohrožených druhů a ekosystémů. Byla založena v roce 2014 českými vědci a ochránci přírody s cílem propagovat a podporovat ochranu přírody, především pak v Indonésii. Prvotní aktivity organizace se zaměřovaly na zvyšování povědomí o negativních dopadech průmyslu palmového oleje, v průběhu let se však organizace začala více zabývat ostrovními ekosystémy a tamními ohroženými druhy. V současné době se soustředí na ochranu indonéských ostrovů Bangkaru a Babi, ochranu kriticky ohroženého druhu pěvce loskutáka niaského (Gracula robusta) a ochranu a výzkum mořských želv.
Příčiny ohrožení loskutáků niaských
V pásu ostrovů na západním pobřeží indonéského ostrova Sumatra žije několik druhů loskutáků, zpěvných ptáků z čeledi špačkovitých. Loskuták niaský (Gracula robusta) je největším z nich. Na Červeném seznamu ohrožených druhů je řazen mezi kriticky ohrožené druhy, dlouho byl dokonce považován za vyhubeného. Je známý svou schopností napodobovat zvuky včetně lidské řeči. Bohužel, stejně jako jiní charismatičtí pěvci, i loskutáci čelí obrovskému tlaku pytláků, kteří je prodávají jako domácí mazlíčky a na ptačí pěvecké soutěže.
Aktivity projektu Lestari
V roce 2015 se podařilo týmu vědců a ochranářů z organizace Lestari objevit životaschopnou populaci loskutáků niaských, o kterých se vědci z celého světa domnívali, že byli vyhubeni již před několika desítkami let. I díky tomuto objevu Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) připravila velkou celoevropskou ochranářskou kampaň Silent Forest, která měla za cíl zabránit vyhubení několika desítek druhů zpěvných ptáků.
V současné době se aktivity projektu zaměřují na vyšetřování a potírání ilegálního odchytu a prodeje posledních přežívajících exemplářů loskutáků niaských v okolí ostrova Bangkaru. Součástí snah o ochranu tohoto kriticky ohroženého druhu je podpora udržitelného způsobu života místních komunit, mj. pomocí vzdělávání a praktického výcviku.
Více informací na webu http://www.protectingnature.org.
Jak pomáhá Zoo Ostrava
Terénní pracovníci Zoo Ostrava v Indonésii ve spolupráci s organizací Lestari dlouhodobě aktivně potírají ilegální obchod s loskutáky niaskými, luskouny ostrovními a dalšími ohroženými druhy. Od roku 2022 pak Zoo Ostrava společně se všemi svými návštěvníky podporuje aktivity na ochranu loskutáků niaských projektu Lestari prostřednictvím projektu Tři koruny ze vstupu. Nutnost získat finanční prostředky na záchranu poslední přežívající populace tohoto kriticky ohroženého pěvce je urgentní, a proto v roce 2022 proběhl v Zoo Ostrava také charitativní Běh Zoo Ostrava pro loskutáky. Účastníci běhu pomohli ostravské zoo darovat na záchranu loskutáků 153 tisíc korun.