Časté dotazy - FAQ
Proč nechováte / budete chovat toto konkrétní zvíře? Jaké plánujete do budoucna nové přírůstky/mláďata?
Proč některá zvířata nejsou v návštěvnické části vidět?
Proč mláďata odcházejí do jiných zoologických zahrad?
Jaké plánujete do budoucna nové expozice?
Neuvažujete o zákazu kouření v celém areálu zoo?
Je možné u vás v zoo krmit zvířata?
Mohu k vám do zoo přivézt zvíře, když už ho doma nechci?
Jak se stát ošetřovatelem zvířat?
Mohl/-a bych přijít do zoo na brigádu?
Kolik je v zoo zvířat a zaměstnanců?
Mohu k vám přijet na kole?
Jaká je otevírací doba zoo?
Kde se mohu ve vaší zoo najíst?
Proč nechováte / budete chovat toto konkrétní zvíře? Jaké plánujete do budoucna nové přírůstky/mláďata?
Do jedné zoologické zahrady jistě nemůžeme najednou umístit všechna zvířata světa. Důležitou podmínkou pro chov jednotlivých druhů zvířat je především vhodné chovatelské zařízení, abychom zvířatům poskytli kvalitní podmínky k životu. Druhová skladba se s přibýváním nových moderních expozic neustále mění a také zvyšuje. Např. po rekonstrukci bývalého pavilonu hrochů, dnešní Tanganika, přibyli krokodýli štítnatí i několik druhů ryb z jezera Tanganika, ve voliéře Papua je k vidění několik dalších druhů ptáků, v asijském safari přibyly nové druhy kopytníků. S každou další dostavbou nové expozice počítáme nejen s přemístěním některých již chovaných druhů, ale i s příchodem nových. Výhledově - do budoucna máme i určitou koncepci toho, jaké konkrétní druhy bychom chtěli v nových expozicích v naší zoo chovat, ale od projektu je opravdu dlouhá a složitá cesta až ke konečnému cíli a během tohoto procesu, na jehož konci je hotový pavilon, výběh či voliéra se zvířaty se může (a dle stávajících zkušeností i bude) ještě spousta věcí měnit.
Co se týče mláďat - to už záleží na samotných zvířatech. Naší snahou je poskytnout jim co nejlepší podmínky k důstojnému životu a nejlépe také k rozmnožování. Pokud se podaří vytvořit harmonizující pár (u skupinově žijících zvířat je důležité vytvořit fungující skupinu), pak už skutečně záleží jen na samicích, na kolik a jakých mláďat se budete moci těšit.
Proč některá zvířata nejsou v návštěvnické části vidět?
Některá teplomilná zvířata tráví zimní období v zázemí zoo. Jsou to především taková, která v zimě nemají možnost schovat se do vytápěné ubikace - někteří lemuři, želvy apod. S příchodem teplejších dní se pak opět vrátí do expozičních ubikací. Většina zvířat chodí do venkovních výběhů i v zimním období nebo je máte možnost spatřit v pavilonech.
Některá zvířata jsou uvedena v seznamu chovaných druhů, ale v expozicích je neuvidíte. Mezi hlavní cíle moderní zoologické zahrady patří především záchrana v přírodě ohrožených či dokonce vyhubených druhů zvířat. Někdy je možné spojit potřeby zvířat s požadavky expozičními, ale v mnoha případech máme naopak důvody pro chov některých druhů pouze v tzv. zázemí zoo, kam běžný návštěvník nemá přístup (např. druh je natolik plachý že vyžaduje naprostý klid v ústraní nebo je natolik chovatelsky náročný, že potřebuje speciální podmínky k chovu). Dalším důvodem může být to, že druh zvířete čeká v zázemí na rekonstrukci či výstavbu svého chovatelského zařízení v expoziční části zoo. Někdy je to záležitost čistě sezónní, kdy zvíře nemá zimoviště v expoziční části, takže je v zázemí zimováno, jindy jde třeba o to, že je zvíře přichystané k transportu do jiné zoo. Důvodů je samozřejmě celá řada a toto jsou jen některé z nich.
Proč mláďata odcházejí do jiných zoologických zahrad?
Není možné chovat všechna mláďata, která se u nás narodí - jak z hlediska příbuzenského křížení (otec by mohl pářit svou dceru apod.), tak z hlediska prostorového. Dospělí samci (samozřejmě záleží na druhu zvířete, u řady druhů to mohou být i samice) mohou být také silně teritoriální, takže v případě, že by u nás mládě zůstalo, časem by nutně muselo dojít k vzájemným soubojům mezi ním a jeho otcem či matkou. Z těchto důvodů se zvířata zdarma poskytují jiným zoologickým zahradám v rámci (i mezinárodní) spolupráce.
O přesunu a umístění zvířat rozhoduje koordinátor – odborný pracovník, který má přehled o všech jedincích daného druhu chovaných v evropských zoologických zahradách a může tak dávat doporučení k sestavení vhodných chovných párů. Tím se předchází nebezpečí příbuzenského křížení zvířat a zvyšuje se jejich šance na přežití. Právě zoologické zahrady se dnes snaží o vytvoření životaschopné populace pro případ vyhynutí daného zvířete v přírodě.
Jaké plánujete do budoucna nové expozice?
Informace o rozpracovaných projektech najdete na našem webu v sekci Projekty.
Neuvažujete o zákazu kouření v celém areálu zoo?
V naší zoo je pro kouření vyhrazeno několik míst, která jsou rovnoměrně umístěna podél celé návštěvnické trasy. Tato vyhrazena místa jsou vyznačena i na mapách v zoo. Kouřit se samozřejmě nesmí ani v pavilonech či v restauraci včetně přilehlé terasy. Zákaz kouření tak platí v celém areálu mimo vyhrazena místa. Pokoušet se však jakkoli sankcionovat porušení zakázu v celém 100 ha areálu zoo není technicky možné a bylo by to i kontraproduktivní. Vzhledem k rozloze zoo se proto musíme spoléhat především na lidský rozum a vzájemnou toleranci. Snažíme se najít rovnováhu mezi různými potřebami a nároky návštěvníků, ale je nám jasné, že není a nikdy nebude v našich silách se zavděčit všem.
Je možné u vás v zoo krmit zvířata?
Lze krmit zvířata, u jejichž výběhů se nacházejí krmné automaty s granulemi (např. kozy a ovce), ale pouze tato zvířata a pouze těmito granulemi. Veškeré z domova donesené či v zoo koupené jídlo jim způsobuje zdravotní komplikace, které mohou končit až fatálně - úhynem zvířete.
Mohu k vám do zoo přivézt zvíře, když už ho doma nechci?
Vaše zvířata přijmout nemůžeme. Nemáme na to kapacity a ani to není naší prioritou. Kdybychom měli v zoo shromažďovat všechny nechtěné domácí mazlíčky, které si lidé pořídí, už by tu nebylo místo pro žádné ze zvířat, jež naši péči opravdu potřebují... Není to samozřejmě jen otázka místa, ale také financí a času ošetřovatelů, a nejen jich.
Zkuste si pořídit ve stánku nějaký inzertní časopis a koukněte, zda někdo zrovna takové zvíře nehledá. Pokud na nikoho nenarazíte, zkuste si podat inzerát sami. Můžete využít i internetový inzertní portál www.ifauna.cz, kde můžete ptáky, psy a kočky nabídnout. Ostatní zvířata můžete nabídnout na portálu FAUNAAFLORA (www.faunaaflora.cz).
Jak se stát ošetřovatelem zvířat?
Na práci ošetřovatele je potřeba středoškolské vzdělání ukončené maturitou, přednostně obor zemědělství - chov zvířat, střední veterinární škola, případně gymnázium zakončené maturitou z biologie či vysokoškolské vzdělání ukončené titulem Bc. nebo DiS. Předchozí praxe v oboru chovu zvířat je velmi vítána, vlastní zkušenosti v oborech např. chovatelsví, akva či teraristika, ornitologie, entomologie zvyšují šance uchazeče o přijetí. Dalším plusem je úspěšné absolvování specializovaného akreditovaného kursu chovatel exotických zvířat) pořádaného firmou SVOPAP (informace najdete na webu). Výběrová řízení aktuálně vypsaná na pozici ošetřovatele zvířat můžete najít v sekci Vyběrová řízení (odkaz). Konkurz probíhá ve třech kolech (písemný test, 2x ústní pohovor).
Mohl/-a bych přijít do zoo na brigádu?
Naše zoo bohužel brigádníky nepřijímá. Děkujeme za pochopení.
Máme zde však Kruh přátel zoo, jehož členové jsou dobrovolníci, kteří nám ve svém volném čase nezištně pomáhají s různými akcemi pro veřejnost. Snažíme se je také zapojit i do dalších aktivit, např. dohled při otevřených sklenících (nad nenechavýma rukama některých návštěvníků), hlídání na průchozím ostrově s lemury nebo na statku, kde někteří návštěvníci krmí naše kozy a ovce nevhodným krmením (hranolky, ale i třeba z domu přinesená jablka, která zvířatům způsobují zažívací problémy).
Jenže... ačkoliv má Kruh momentálně okolo 30 členů, těch aktivních je sotva třetina. Máte-li však chuť a zájem, můžete se také přidat, každého nadšeného zájemce o zoo či přírodu vítáme. Pro bližší informace pište na mail machova@zoo-ostrava.cz.
Kolik je v zoo zvířat a zaměstnanců?
Aktuální počty se dozvíte ve výroční zprávě, kterou si můžete stáhnout na našem webu v sekci Výroční zpráva. V současnosti se jedná o více než 450 druhů zvířat (téměř 7000 jedinců) a asi 140 zaměstnanců, přičemž takřka 1/4 z nich má vysokoškolské vzdělání.
Mohu k vám přijet na kole?
V současnosti je v zoo možné uzamknout kola u stojanů u nového vstupního areálu. Místo se stojany se nachází hned vedle turniketového východu a nově otevřeného zooshopu. Stojany a kola nejsou samostatně hlídány žádnou speciální ostrahou, ale nacházejí se v areálu zoo.
V rámci bezpečnosti návštěvníků, a to hlavně dětí, musela zoologická zahrada přistoupit k zákazu používání dětských kol, koloběžek, odrážedel se dvěma koly, kolečkových bruslí, skateboardů apod. na návštěvních cestách zoo. Výjimku mají pouze děti se sníženou pohyblivostí, které mají speciální povolení. Toto opatření je zakotveno v návštěvním řádu Zoo Ostrava v bodu IV. Celý text návštěvního řádu je umístěn před vstupem do zoo. Návštěvní řád je uveden i na našich internetových stránkách.
Důvodem je zajištění bezpečnosti našich návštěvníků, zejména ale samotných uživatelů těchto strojů. Areál ostravské zoo je velmi členitý a kopcovitý a malé děti nejsou schopny v tomto terénu zatáčet a zabrzdit, což může být nepříjemné zvláště při velkém počtu návštěvníků. Spíše než toto chceme ale zamezit nehodám a zraněním malých řidičů. A když se na to podíváme i z druhé strany, návštěvníci, kteří uskakují před dětmi na jakýchkoli dopravních prostředcích, si taky návštěvu zoo nemusejí užít podle svých představ...
Jaká je otevírací doba zoo?
Zoo Ostrava je otevřena celoročně vždy od 9:00. V listopadu, prosinci a lednu do 16:00, v únoru do 17:00, v březnu, září a říjnu do 18:00, od dubna do června do 19:00 a v červenci a srpnu do 20:00. Pavilony a pokladny se zavírají hodinu před uzavřením zoo (v červenci a srpnu v 18 hodin).
Kde se mohu ve vaší zoo najíst?
Na jaře 2013 jsme otevřeli novou restauraci s celoročním provozem (restaurace Saola v blízkosti výběhu pand červených). Kromě toho máte možnost občerstvit se i u jednotlivých stánků, které jsou v sezóně otevřeny denně (dle provozní doby - umístěna na jednotlivých stáncích), v mimosezónním období pak nepravidelně.