Pro handicapované
Bezbariérový přístup
V současné době jsou všechny pavilony i stánky s občerstvením přístupné vozíčkářům. Do zoo je z bezpečnostních důvodů povolen vjezd na vlastních přístrojích pouze takových, které mají povolenou rychlost max. 6 km/h a jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Důvodem je to, že areál je příliš svažitý a může se v něm pohybovat velké množství návštěvníků včetně dětí, a vyšší rychlost by proto mohla být nebezpečná.
Bezbariérová WC
V areálu zoo najdete bezbariérová WC na těchto místech:
- vstup do zoo
- amfiteátr
- restaurace Saola
- Na statku
- Pavilon slonů
- Čitván
- Pavilon evoluce
Možnost zapůjčení invalidního vozíku
Handicapovaným návštěvníkům i seniorům nabízíme k zapůjčení invalidní vozík (zdarma, na číslo OP). Vozík je k dispozici u vstupu do zoo, doporučujeme jej před návštěvou rezervovat na tel.: 596 241 269.
Vstup s vodícími a asistenčními psy
Do areálu je možné vstoupit s asistenčním/vodícím psem a psem v tréninku. Je ale nutné dodržovat pravidla. Jejich znění najdete zde a obdržíte je také u vstupu do zoo. Děkujeme! Psům pro canisterapii není vstup do Zoo Ostrava povolen.
Prvky pro nevidomé
V areálu je řada dotykových prvků pro slabozraké a nevidomé s popiskem v Braillově písmu.
Mapa zoo pro handicapované
Mapa pro handicapované je zdarma k dispozici při vstupu do zoo.
Mapa usnadní orientaci v areálu a upozorní návštěvníky na místa, která jsou pohodlně přístupná. V mapě jsou vyznačena bezbariérová WC i tzv. dotykové prvky a prvky s popisky v Braillově písmu. Areál zahrady je výškově členitý s poměrně velkým převýšením. Proto jsou v mapě vyznačena i místa s prudkým sklonem a stezky s nerovným terénem. Všechny cesty vedoucí kolem expozic zvířat jsou však asfaltované a dobře udržované.
Noc snů
Speciální podvečer pro handicapované děti – Noc snů probíhá v ostravské zoo od roku 2007. Pro děti je připraven večer plný zážitků – malování na obličej, nasvícená zahrada, zastavení u dotykových stolků s nejrůznějšími přírodninami nebo setkáni s živými zvířaty, která si děti mohou i pohladit.
Myšlenka uspořádat pro děti s postižením nebo chronickým onemocněním večer s prožitky, o které často ve svém životě přicházejí, se zrodila se v roce 1996 v Zoo Rotterdam, která poprvé uspořádala Noc snů pro děti z onkologické kliniky. Postupně se tato akce rozšířila v západní Evropě a zámoří, v r. 2004 se poprvé uskutečnila i v ČR, v Zoo Děčín. Ostravská zoologická zahrada uspořádala první Noc snů v roce 2007.
Zoo Ostrava vznikala v 50. a 60. letech 20. století, tedy v době, kdy nebyl nijak zohledňován přístup handicapovaných návštěvníků do pavilonů i k venkovním výběhům zvířat. Našim cílem je zbavit areál bariér a tak zpřístupnit zoo také imobilním návštěvníkům, aby si návštěvu navzdory svému handicapu „užili“.