Reverse the Red 2024
"Reverse the Red" je globální hnutí vyhlášené Mezinárodním svazem pro ochranu přírody (IUCN) a Světovou asociací zoologických zahrad a akvárií (WAZA). Název hnutí "Reverse the Red" by se dal volně přeložit jako zastavení narůstání počtu druhů vedených na mezinárodním Červeném seznamu ohrožených druhů (The IUCN Red List). Cílem mezinárodního hnutí je podpořit strategickou spolupráci a přímou akci ochranářských organizací, ale také prezentovat široké veřejnosti úspěšné mezinárodní aktivity, které přispěly k záchraně ohrožených druhů na Zemi. V rámci těchto osvětových aktivit byl vyhlášen Mezinárodní den Reverse the Red Day, který připadá na 7. února.
Vietnamazing
Nová kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) se zaměřuje na ochranu přírody ve Vietnamu. Obecným problémem v této zemi je především odlesňování (a tím ztráta, zmenšování a degradace stanovišť), u některých zvířat také lov, tradiční medicína a těžba uhlí.
Chcete s námi alespoň virtuálně zachránit následující vietnamská zvířata?
Aneb od červené k zelené... Pokud splníte "úkol" u daného zvířete, můžete kliknout na jeho jméno, "přebarvit" ho na zeleno a tím ho, alespoň virtuálně, zachránit. Navíc tím skutečně chráníte přírodu.
Jestli se Vám zazelená celá tabulka, můžete kliknout na Reset a začít zase od začátku, klidně i s někým dalším. Protože i ochrana přírody je nikdy nekončící proces. Vždy můžeme udělat něco navíc, aby byl život na naší planetě lepší pro všechny.
krokodýlovec čínský | trnočolek | želva anámská |
sevelie pruhovaná | strašilka | trochomorfa kambodžská |
"mechové žáby" | bažant Edwardsův | gibon bělolící |
Krokodýlovec čínský – vietnamský poddruh (Shinisaurus crocodilurus vietnamensis)
- ohrožený druh (Endangered)
V dnešní době je stále jednodušší udělat si dovolenou do země, která by se nám v minulosti zdála naprosto nedostupná. Každý turista si z dovolené chce také přivézt nějaký suvenýr, který mu připomene zde strávené chvíle. Ale pozor - suvenýry je potřeba uvážlivě vybírat. Víte, že zrovna tenhle náramek ze želvoviny nebyl získán krutým způsobem ze živého zvířete? Určitě není tahle místní specialita v restauraci z nějakého kriticky ohroženého druhu?
Pokud jste byli na dovolené a uvážlivě si vybírali suvenýry, můžete kliknout na krokodýlovce čínského.
Trnočolek (Tylototriton spp.)
- zranitelný druh (Vulnerable)
Máte horečku? Spolehlivě Vám ji srazí tygří zuby! Je libo pár tygřích vousů na bolest zubů? Uštkl Vás had? Zaručeně zabere tygří čenich! Nějak takhle by mohlo vypadat vyvolávání pouličního prodavače tradiční medicíny. V ní se používají nejen tygří části ale i třeba takový trnočolek.
Pokud jste si posledně na bolest hlavy vzali místo tygřích kostí raději běžně dostupnou tabletku z lékárny nebo se šli vyspat, odklikněte si z červeného seznamu i trnočolka.
Želva anámská (Mauremys annamensis)
- kriticky ohrožený druh (Critically Endangered)
Pokud chcete doma chovat želvičku, ujistěte se, že je opravdu z legálního chovu a je možné ji doma legálně chovat.
Pokud takovou želvu máte, nebo je Vaším domácím mazlíčkem pes, kočka, morče apod. (či zvíře nechováte), můžete kliknutím "zachránit" i želvu anámskou.
Sevelie pruhovaná (Sewellia lineolata)
- zranitelný druh (Vulnerable)
Ryby jsou nejprodávanější komoditou na světě hned po čaji, kávě, banánech a cukru. V důsledku toho dochází k nadměrnému rybolovu. Navíc je ročně vyhozeno 9,1 milionů tun nechtěných vedlejších úlovků. 76 % světových lovišť je plně loveno nebo přelovováno. Pokud bude nadměrný rybolov pokračovat, světová loviště se zhroutí do roku 2050.
Zařaďte častěji do svého jídelníčku sladkovodní druhy ryb nejlépe chované na místních sádkách. U mořských ryb a bezobratlých živočichů upřednostňuje druhy lovené udržitelným způsobem. Při nákupech preferujte výrobky obsahující udržitelné druhy mořských živočichů lovené šetrným způsobem. Jestli se držíte těchto rad, sevelie v naší tabulce si může plavat od červené k zelené.
Strašilka (Nuichua rabaeyae)
O této strašilce toho mnoho známo není. Ví se ale, že je ohrožena ničením lesů.
Dozvěděli jste se nějakou novou informaci o ohroženém druhu a možnosti, jak jej chránit a předali jste tuto informaci někomu dalšímu? Výborně! Osvěta je totiž v ochraně přírody velmi důležitá. Strašilka je tedy Váš další "úlovek" do zelené sbírky.
Trochomorfa kambodžská (Bertia cambojiensis)
- kriticky ohrožený druh (Critically Endangered)
Lidé sbírají, na co si jen vzpomenete. Od těch tradičních věcí, jako jsou například známky a mince, přes autíčka, zapalovače či herní kartičky, až po ty raritní, jako jsou třeba autoklíče. Spousta lidí také sbírá lastury či ulity. A nemusí to být zrovna největší sbírka v České republice. Stačí, když si budete chtít dovézt památku na pobyt u moře. Když jste na poslední dovolené sbírali mušličky, zjistili jste si nejdříve, že nepatří chráněnému druhu?
Pokud sbíráte (či kupujete) lastury s ohledem na ohroženost daných živočichů (či je necháváte na pláži a nekupujete vůbec), s klidným svědomím můžete "přebarvit" na zeleno i trochomorfu, neboť i tento živočich je obětí sběratelů.
„Mechové“ žáby (Theloderma spp.)
Mezi tyto žabky patří např. drsnokožky či pouchalky. Jedná se o málo známou skupinu žab z čeledi létavkovití. Jsou to stromové žáby, proto velmi trpí odlesňováním. Lesy se kácí z mnoha důvodů - obecně to může být přeměna na zemědělskou půdu, těžba dřeva, velmi známé je také vypalování lesů pro zakládání plantáží palmy olejné či výroba papíru.
Kupujete udržitelné zemědělské produkty? Výborně! Můžete "zachránit" žabku. Zoo Ostrava doporučuje www.kukang-coffee.org.
Bažant Edwardsův (Lophura edwardsi)
- kriticky ohrožený druh (Critacally Endangered)
Samci bažantů jsou oproti samicím krásně pestře zbarvení. U nás v zoo jich můžete vidět několik druhů. Konkrétně bažant Edwardsův patří mezi kriticky ohrožené druhy. Nejvíce ho ohrožuje nadměrný lov a ztráta stanovišť v jeho přirozeném prostředí, kterým jsou lesy.
Výroba papíru tedy úplně nesouvisí s ohrožením zrovna bažanta Edwardsova, papír ale používá každý z nás denně. A co Vy? Také tisknete každý e-mail, nebo Vám stačí, když si jej přečtete na počítači? Pokud šetříte papírem a nedůležité dokumenty tisknete na druhou stranu nepovedených výtisků, nejlépe na recyklovaném papíře (víte, že tak šetříte i vodu?), určitě si odklikněte i bažanta Edwardsova.
Gibon bělolící (Nomascus leucogenys)
- kriticky ohrožený druh (Critacally Endangered)
Kromě lovu a odchytu živých zvířat je gibon ohrožován také ztrátou přirozeného prostředí, tedy odlesňováním. Jestli jste někdy viděli u nás v zoo gibony ručkovat vysoko ve větvích ve výběhu nové expozice Vadtha ni, určitě netřeba dále vysvětlovat, čím je pro takové zvíře les.
Pro výrobu luxusního nábytku se používá také nelegálně těžené dřevo tropických lesů. Až si příště budete kupovat nový nábytek, zamyslete se nad tím, z jakých materiálů je vyrobený, jestli bylo použito dřevo s označením FSC, jestli ten starý je opravdu nutné vyhodit, nebo se dá ještě opravit/zrenovovat... Nebo co takhle zajít do ReUse centra a podívat se po nějakém kusu, který by se Vám líbil. Pokud jste si někdy starší nábytek opravili, místo toho, abyste ho vyhodili, nebo ho zanesli někam, kde mohl sloužit dalším lidem, či snad ještě stále máte nábytek po babičce... určitě Vám poděkují nejen giboni - hurá na zelenou!