50. léta
Historie vzniku ostravské zoologické zahrady je úzce spjata s aktivitami horníků dolů Zárubek a Alexander při budování tzv. Hornického sadu v Ostravě- Kunčičkách. Sad začal vznikat v r. 1948 na šestihektarovém pozemku poblíž dolu Alexander. Formou brigádnické činnosti se na tom podílela i ostravská veřejnost včetně školní mládeže.
Vzniklý přírodní park sloužil k rekreaci. Jeho součástí bylo např. přírodní jeviště, taneční parket, dětské brouzdaliště i pískoviště. V areálu dokonce byly i dva tenisové kurty, hřiště na volejbal a basketbal.
Na podnět pana Bohumila Vítka bylo v r. 1949 rozhodnuto zřídit ve vznikajícím parku i tzv. zoo – zahradu. K prvním jejím chovancům patřil jeden srnec, dvě srny a pět bažantů. K nim brzy přibyli i pávi a po dokončení voliéry i další ptáci.
Oficiálním datem vzniku Zoo Ostrava se stal 26. říjen 1951, kdy byla schválena její první zřizovací listina.
V r. 1952 pracovalo v zoo 6 zaměstnanců. V r. 1953 byl Bohumil Vítek pověřen řízením nově vzniklé zoo.
Zoo se v době svého vzniku potýkala s těžkými problémy poválečného období, mimo jiné s katastrofálním nedostatkem stavebního materiálu. Stavební materiál často pocházel z demolic, zoo se proto obracela k podnikům ostravského kraje s prosbou o pomoc.
O skromných podmínkách svědčí i fakt, že správa zoo byla umístěna v místnosti 3x5 m přímo v objektu stájí.
Obdobné problémy jako s výstavbou řešila kunčická zoo i při chovu zvířat. Velké problémy byly mimo jiné při zajišťování krmiv. V zachovaných písemnostech se uvádí, že opakovaně chyběla krmiva jako slunečnice, proso, ptačí zob a další. Při jejich zajišťování několikrát pomohla bratislavská zoo. Nedostatečné byly i možnosti kvalitního uskladnění krmiv. Uvádí se, že v roce 1955 to byla pouze malá lednička na uskladnění masa, jehož měsíční spotřeba v té době činila 600 kg.
Sestavit úplný seznam zvířat chovaných v Kunčičkách je dnes bohužel nemožné. Většina písemností totiž shořela při požáru v prosinci 1961.
Také se získáváním zvířat měla kunčická zoo problémy. Vzhledem k malým odchovům a nízkému a nepravidelnému přídělu deviz existovala jen minimální možnost dovozu zvířat ze zahraničí. Ne příliš často byla získávána zvířata z dalších českých a slovenských zoologických zahrad, které se potýkaly se stejnými problémy. V prvních letech se tak dostala do kunčické zoo řada zvířat z cirkusů (např. v roce 1953 lev „Hedero” a lvice „Luci”). Největším a nejčastějším dodavatelem byla Zoo Praha, od níž ostravská zoo získala např. medvědy hnědé, mangabeje, levharty, zebru Böhmovu nebo paviány pláštíkové.
Nejcennějším zvířetem kunčické zoo byl samec slona indického „Pepík”, kterého zoo získala v r. 1956 ze Zoo Praha. „Pepík” byl do Československa dovezen jako osmiměsíční slůně darem od vietnamské vlády. Slon, který zažil jak provizorní dřevěnou ubikaci v Kunčičkách, tak i nový pavilon slonů z r. 1962 ve Slezské Ostravě, uhynul v r. 1964 následkem pádu do příkopu.