Sloni mají nové stínidlo
Pravidelní návštěvníci naší zoo jistě pamatují, že ve venkovním výběhu slonů indických stálo donedávna jednoduché stínidlo tvořené třemi stromovými kmeny, mezi nimiž byla natažená pevná plachta. Je známo, že sloni indičtí, které Zoo Ostrava chová, obývají ve své domovině spíše lesní prostředí, a i v podmínkách střední Evropy upřednostňují stinná místa před přímým sluncem. Původní stínidlo s přibývajícím počtem chovaných slonů ale už nestačilo, navíc postupně dosloužilo a sloni se v parných dnech zdržovali povětšinou ve stínu budovy pavilonu, tj. v poměrně velké vzdálenosti od vyhlídek pro návštěvníky. A tak sjsme se rozhodli vybudovat slonům stínidlo nové – mnohem stabilnější a prostornější, tak aby se pod něj pohodlně a s rezervou vešli všichni sloni dohromady, respektive stádo samic s mláďaty (aktuálně čtyřčlenné). Sloni jakožto velcí býložravci musejí přijímat potravu kontinuálně po většinu dne. Proto jsme využili stavby nového stínidla a do sloupů zakomponovali lankové mechanismy. S jejich pomocí můžeme slonům nabízet zavěšené krmné sítě naplněné senem, které slony zaměstnají na několik desítek minut. Stínidlo tak poskytuje slonům nejen potřebný stín, ale slouží i jako zdroj potravy a zábavy. Stínidlo je zhotoveno z trvanlivých a slonům odolných materiálů (ocelové konstrukce), ukotveno na pěti nově vybudovaných betonových patkách. Je situováno na místo dobře viditelné ze všech vyhlídek pro návštěvníky. Průměr stínidla s půdorysem pětiúhelníku je 10 m, výška 8,5 m. Celkové náklady na stavbu stínidla činily 2 217 605 Kč včetně DPH, z toho 1 milion korun byl hrazen z rozpočtu Moravskoslezského kraje. Zbylou částku hradila zoo z vlastních zdrojů.
Wirtualna przechadzka po wolierze La Pampa - największej wolierze w Zoo Ostrava
Woliera La Pampa jest częścią kompleksu hodowlanego nazwanego Ameryka Południowa. Jej nazwa odnosi się do prowincji La pamapa w środkowej Argentynie. Przechadzając się wewnątrz woliery można się z bliska przyjżeć jej mieszkańcom. Ptaki tego regionu reprezentują ibis maskowy, kaczka bialogardła, kardynałek żółty, rożeniec argentyński, sępnik czarny, srebrzanaka modrozoba, sczczudłak białobrewy a ssaki kawia brazylijska.
Urocze pasiaste warchlaczki krytycznie zagrożonej świni wisajskiej w Zoo Ostrava
Po pięciu latach w Zoo Ostrava przyszła na świat dwójka warchlaczków krytycznie zagrożonej świni wisajskiej pochodzącej z Filipin. Pasiaste maleństwa urodziły się 10 lipca i na razie nie została określona ich płeć. Młoda para hodowlana wraz z potomstwem zamieszkuje wybieg w pobliżu ekspozycji Na Farmie.
Młode ropuchy szare opuszczają staw
Ogród Zoologiczny i Park Botaniczny w Ostrawie jest ostoją wielu zwierząt wolnożyjących. Należą do nich również płazy, które na terenie ogrodu wykorzystują stawy i oczka wodne do rozrodu. Właśnie w tych dniach tysiące miniaturowych ropuch szarych opuszczają staw. Ponieważ są prawie niewidoczne i narażone na nadepnięcie, na kilka dni ścieżka wokół stawu została zamknięta.
4 pisklęta u największej sowy w Zoo Ostrawa
W Wolierze sów parze dorosłych puchaczy towarzyszą 4 podrosłe już pisklęta – 3 samczyki i 1 samiczka. Ta jedna z największych sów świata w Zoo Ostrava w kilku ostatnich latch wywodzi młode.