Budko, budko, kto w tobie mieszka?
Filmik kolejno przedstawia karmienie piskląt przez sójkę i muchołówkę.
Zoo Ostrawa leży na terenie Wielkiego lasu ostrawskiego, zwanego też Stromowką. Zoo jest nie tylko domem dla ponad 5000 rzadkich i zagrożonych gatunkow zwierząt z różnych zakątków świata, ale również wielu gatunków rodzimych. Dla ponad 60 gatunków ptaków wolnożyjących na terenie zoo zawieszono ponad 300 budek. W roku 2021 w 145 budkach wyprowadziły młode sikory – bogatka i mordraszka, w 42 muchołówka białoszyja, w 7 mazurki, w 3 kowalik zwyczajny, pleszka zwyczajna, pełzacze leśny i ogrodowy, w 2 puszczyk i kopciuszek zwyczajny, w 1 sójka, pliszka siwa i strzyżyk zwyczajny. Z budek skorzystały też wiewiórki, nietoperze, myszy leśne, trzmiele i sporo innych gatunków bezkręgowców.
Młode otololemura drobnouchego
Na początku lipca na jednej z wysep w pobliżu Pawilonu ewolucji urodziło się młode otolemura drobnouchego. Otolemury są rzadko hodowane, a ich populacja w europejskich ogrodach zoologicznych liczy 30 osobników. Ostrawskie młode jest jednym z trzech młodych urodzonych w ciągu roku 2021 w Europie.
Zaproś jaszczurkę zwinkę do swego ogrodu
Jaszczurka zwinka należy do gatunków rodzimych w Czechach i w Polsce, jednak ich ilość stale się obniża. Jaszczurkom niewiele potrzeba do szczęścia - wystarczy umieścić na słonecznym miejscu ogrodu, czy parku gromadę żwiru jako lęgowisko, a w jego pobliżu duże kamienie, ogródek skalny, murek lub pień do ukrycia. Jeśli się zwinkom dane miejce spodoba, to osiedlą się na nim i wyprowadzą młode. Odpoczywjące dorosłe zwinki lub baraszkujące młode możemy podglądać od kwietnia do wrześmia. Jaszczurki polują na owady, ślimaki, gąsienice i inne bezkręgowce. Zagrażają im zmiany ich środowiska naturalnego, spustoszenie sieją wśród nich koty.
Nový obyvatel La Pampy – kardinálovec zelený
Do nové průchozí voliéry La Pampa přibyl další druh – kardinálovec zelený. Tento nápadně zbarvený zástupce pěvců ale není návštěvníkům zoo neznámý, od roku 2008 je chován v jedné z voliér papoušků. Nyní je k vidění i v La Pampě, kde se jedná o nejvzácnějšího obyvatele. Kardinálovec zelený (Gubernatrix cristata) byl rozšířen v suchých travnatých a křovinatých porostech a otevřených lesích v Argentině, Uruguayi, jižní Brazílii a na jihu Paraguaye. Zdržuje se většinou v párech nebo menších skupinkách. Do hnízda v houštinách snáší samice v listopadu 3–5 vajec, na kterých sedí asi 15 dní. V současné době je velikost divoké populace odhadována na pouhých 1000–2000 dospělých jedinců a v Červeném seznamu je řazen do kategorie ohrožený druh (Endangered). Vedle úbytku přirozeného prostředí v důsledku rozmáhajících se eukalyptových plantáží, odlesňování a chovu dobytka je pro tyto pěvce největší hrozbou nelegální odchyt a prodej ptáků pro klecový chov. Kardinálovci tvoří páry na více než jednu hnízdní sezónu, a proto jsou pro populaci zvláště devastující praktiky lovců, kteří odchytávají hlavně samce kvůli pestřejšímu zbarvení a výraznému zpěvu. Z deseti odchycených jedinců navíc přežije průměrně jen jeden.
Zvláštní budka pro šoupálky
V areálu zoologické zahrady a botanického parku je rozmístěno přes 300 nejrůznějších budek, které volně žijícím živočichům nahrazují stromové dutiny. Nejpočetnějším typem je tzv. sýkorník pro drobné pěvce, ale vyskytují se zde i budky pro sovy a dravce, bezpečný rehkovník a další. Zcela unikátním typem budky je šoupálkovník – speciální budka pro šoupálky. V České republice se vyskytují dva druhy šoupálků – šoupálek krátkoprstý (Certhia brachydactyla) a šoupálek dlouhoprstý (Certhia familiaris). Jsou známi svým šplhavým pohybem po kmenech stromů. Na rozdíl od brhlíků lesních se šoupálci vždy pohybují odspoda nahoru. Oba druhy šoupálků lze od sebe na první pohled jen těžko rozlišit. Poznají se hlavně podle odlišného zpěvu. Co je ale těmto pěvcům společné, je jejich způsob hnízdění. K odchovu mláďat využívají nejrůznější škvíry, ať už v prasklých stromech nebo pod odchlíplou kůrou, ale taky v hromadách dřeva nebo ve škvírách na dřevěných stavbách. Rádi také obsazují budky, které však musejí splňovat několik požadavků: budky nesmějí mít zadní stěnu a škvíra mezi bočními stěnami a kmenem nesmí být příliš široká. Šoupálkům úplně postačí 2–2,5cm. Velikost hnízda šoupálci vždy přizpůsobí prostoru, který je jim nabídnut. V zoo žijí a hnízdí oba druhy šoupálků. Někteří k hnízdění využívají vyvěšené speciální budky-šoupálkovníky, jiní si vybírají škvíry v dřeŠoupálky v ostravské zoo zachycuje video.