Historyczne lęgi rybitwy białowąsej w Czechach
Nad terenem Czech można coraz częściej obserwować przeloty rybitwy białowąsej, natomiast dopiero w 2007 odnotowano także lęgi - gniazdująca na obrzeżach Ostrawy para wyprowadziła wtedy 3 piskląt.
Raj Lemurów w zoo
Spotkania z lemurami i ich opiekunami odbywają się na znajdującej się w pobliżu Pawilonu Ewolucji wyspie Raj Lemurów, którą aktualnie zamieszkuje 17 lemurów 4 gatunków: 13 lemurów katta (Lemur catta), dwóch lemurów czerwonobrzuchych (Eulemur rubriventer), jedna lemuria białogłowa (Eulemur albifrons) i lemuria czarna (Eulemur macaco). Wyspa dostępna jest dla zwiedzających codzennie w godz. 14:00 - 15:00.
Zapraszamy na safari
Po zimowej przerwie zapraszamy na przejażdżkę wśród kopytnych Afryki i Azji. Oprócz 15 młodych różnych gatunków na rozległym wybiegu można zobaczyć również stary samochód terenowy z 1971 r. Podobne samochody można wciąż spotkać na bezkresych afrykańskich sawannach.
Młode jeżozwierze południowoafrykańskie
Expozičně-chovatelské zařízení TSAVO, které bylo v ostravské zoo otevřeno před necelým rokem, obývají dikobrazi jihoafričtí a spolu s mangustami trpasličími. Drobné šelmy mangusty už se zde poměrně záhy po otevření rozmnožily, u dikobrazů se mládě narodilo na začátku března tohoto roku. Expozice se nachází pod výběhem afrických kopytníků. Skupinu dikobrazů jihoafrických tvoří jeden samec, dvě samice a jedno mládě zatím neurčeného pohlaví, které se narodilo 8. března 2020. Samice dikobrazů je březí 93-105 dní a rodí 1-3 mláďata. Ta mají hned po narození otevřené oči, vyvinuté zuby a měkké bodliny, které ztvrdnou do 10. dne. Dikobrazi jsou převážně noční zvířata. Naše dikobrazy ale můžete vidět v jejich výběhu i dopoledne při krmení, kdy dostávají zejména zeleninu, granule a větve k okusu. Po zbytek dne pak můžete obdivovat výsledky jejich „důlní činnosti“, protože tito velcí afričtí hlodavci si hrabou nory v hloubce až 2 m, které jsou vzájemně propojené tunely.
Młode jelenie w zoo
Ostravská zoo chová celkem osm druhů jelenů. Během jarních měsíců se ve stádech tří z nich narodila mláďata. V prvních dnech po porodu nebývají kolouši ve výbězích vidět, ale nyní už je máte možnost pozorovat. Tato strategie ochrany mláďat před predátory funguje i u volně žijících srnců a jelenů v naší přírodě a lidé ji často mylně vyhodnotí – matka opustila mládě, je třeba ho zachránit. Tímto svým omylem pak často mládě seberou a chtějí mu pomoci. V zásadě ale platí: pozorovat, ale nedotýkat se! O všechny kolouchy v zoo, kterých je celkem šest, příkladně pečují jejich matky.