Druhé mládě damana pralesního v Zoo Ostrava
V ostravské zoologické zahradě se minulý týden narodilo druhé mládě damana pralesního. Porodila je samice, která se svým partnerem obývá noční expozici v Pavilonu evoluce, takže návštěvníci mají poprvé možnost mládě také pozorovat. První ostravské mládě, které bylo zároveň historicky prvním mládětem tohoto tajemného nočního savce na světě, pobývá se svými rodiči mimo zraky návštěvníků v chovatelském zázemí. Druhé ostravské mládě damana pralesního se narodilo 18. července. Tentokrát je samice porodila na zemi, ne v porodní boudě jako tomu bylo v případě prvního mláděte a jak je to pravidlem u damanů stromových. Mládě je vitální a velmi aktivně se pohybuje po expozici, takže trpěliví návštěvníci zoo mají možnost je zahlédnout.
Omán – útočiště globálního významu pro zimující supy mrchožravé
Supi mrchožraví jsou nejmenší ze čtyř druhů supů, které se vyskytují v Evropě. Každoročně urazí tisíce kilometrů ze svých hnízdišť v jižní Evropě na zimoviště v Africe a na Arabském poloostrově. Zimující supi se za potravou slétají na místa, která lidem příliš nevoní, pro mrchožravé supy jsou však zásadním zdrojem – na skládky odpadu. Zoo Ostrava pomohla vzniku krátkého filmu k této tématice. Sup mrchožravý je celosvětově ohroženým druhem supa. V porovnání s ostatními supy má poměrně pestrý jídelníček – kromě požírání mršin, sbírá i drobné živočichy (hmyz, ryby, plazy), kamenem dokáže rozbít velká vejce ptáků hnízdících na zemi, např. pštrosů. Nepohrdne ani výkaly zvířat nebo právě lidskými odpadky... V zemích Arabského poloostrova, kde zimují populace z Evropy a Asie, se nacházejí skládky odpadů, kam se v tomto období slétají supi v obrovských počtech. Skládky se tak staly nečekaně důležitým faktorem pro přežití těchto vzácných mrchožroutů. Problém ale tkví v tom, že většina skládek v této oblasti není nijak řízena a neexistuje zde žádná separace odpadu jako na moderních skládkách v Evropě. Je proto velké riziko, že supi konzumují i toxické materiály.
Bonsaje a ornamentální stromy poprvé v Zoo Ostrava
V ostravské zoologické zahradě si na své přijdou nejen obdivovatelé a milovníci zvířat, ale také lidé zajímající se o botaniku. V roce 2007 zde byl otevřen Botanický park se třemi stezkami v celkové délce asi 6 km a rozsáhlým skleníkovým areálem, v roce 2015 pak Rododendron park s největší kolekcí rododendronů a azalek v České republice. Nově Vám představujeme kolekci bonsají a ornamentálních stromů. Expozice Zahradní umění Dálného východu se nachází u hlavního vstupu do zoo.
Safari v zoo
Safari v ostravské zoologické zahradě nabízí projížďku třemi rozlehlými výběhy, ve kterých pobývá více než stovka zvířat, z toho je osm letošních mláďat. Kromě afrických a asijských kopytníků je to nově i skupina pštrosů dvouprstých. Bezprostřední blízkost zvířat si mohou zájemci užít každý den od 10 hod.
Ráj lemurů v Zoo Ostrava
Průchozí expozice, kde můžete zažít bezprostřední blízkost těchto vzácných madagaskarských primátů. Skupinu aktuálně tvoří 17 samců celkem čtyř druhů. Ráj lemurů je otevřen denně od 14 do 15 hod. (za pěkného počasí). Během této doby zde probíhá i komentované krmení - ve 14:00 a ve 14:30 hod.