Zoo otevřela nové expozice v Pavilonu evoluce
Obří mnohonožka, hororová žába a ryby – tenká jehla a drobná patetra. To jsou živočichové, které nově uvidí návštěvníci ostravské zoologické zahrady v Pavilonu evoluce. Kromě toho se někteří již chovaní zástupci dočkali nových prostorů – například bahník nebo halančíci. Pavilon evoluce prezentuje více než 30 evolučně zajímavých tvorů z deštných lesů západní Afriky. A zdá se, že tento moderní chovatelsko-expoziční komplex je nenaplnitelný – jak zvířaty, tak i novými zákoutími a doplňujícími prvky. Návštěvníci si už zvykli na nové modely zvířat (například model latimérie) i na rozličné názorné ukázky biologické rozmanitosti (například sbírka ulit plžů). Nyní přibyla také nová zvířata v nových expozicích a některé stávající druhy se dočkaly nových prostorů.
Ostravští ibisi už létají v přírodě
Mladí ibisi skalní, kteří byli na začátku listopadu převezeni ze Zoo Ostrava na jih Španělska, byli v minulém týdnu vypuštěni do volné přírody. Ostravská zoo tak pomáhá zachránit jedny z nejohroženějších ptáků světa před úplným vyhubením. Ostravská zoo se v loňském roce nově zapojila do záchranného repatriačního projektu Proyecto eremita zaštiťovaného ZooBotanico de Jerez ve Španělsku a odborem životního prostředí andaluské regionální vlády Junta de Andalucia. Pro obnovu populace ibisů skalních v oblasti Andalusie zoo bezplatně poskytla celkem tři mláďata tohoto vzácného ptáka – jednoho samce a dvě samice. Mladí ibisi, kteří se v Ostravě vylíhli 10. května 2017, byli začátkem listopadu odvezeni do Zoo Jerez. 10. listopadu byli s dalšími mláďaty převezeni do vypouštěcí voliéry, aby se aklimatizovali a seznámili s prostředím. Samotné vypouštění spočívající v otevření voliéry probíhalo v ranních hodinách ve třech po sobě následujících dnech 10.-12. ledna 2018. Ptáci byli vypuštěni ve skupinách – první den 10, druhý den 14 a třetí den 13 ibisů. Z našich ptáků byli vypuštěni pouze samec a jedna samice, druhá samička zůstala v chovatelské základně projektu, protože představuje novou krev do chovu. Celkem bylo tedy vypuštěno 37 mladých ibisů, kteří pocházeli ze sedmi evropských zoologických zahrad, včetně té ostravské. Dva z ptáků byli vybaveni vysílačkou kvůli následnému monitoringu.
Jeřáb s vysílačkou odkládá odlet na zimoviště
Jeřábi popelaví z našich končin odlétají na zimu do teplejších oblastí na jihu Evropy. Mláďata nemají migrační trasu vrozenou, ale musejí se ji naučit od svých rodičů. Velkým překvapením pro ochránce přírody z ostravské zoologické zahrady byla skutečnost, že letošní mládě, které bylo vybaveno speciálním vysílačem kvůli sledování, se namísto započaté migrace vrátilo s rodiči zpět do oblasti svého hnízdiště. Je otázkou, jestli zde vzácní ptáci zůstanou celou zimu, nebo nakonec přeci jen odletí. A zda se mládě naučí migrační trasu.
Zoo Ostrava jako první v České republice použila pro monitoring jeřábů popelavých GPS-GSM vysílač a díky tomu teď můžeme sledovat, kde přesně se pohybuje jedno z letošních mláďat. Jeřábi se učí svou migrační trasu od rodičů a obvykle se na ni vydávají společně během prvních podzimních týdnů. Námi sledované mládě se v říjnu vydalo na shromaždiště v Německu, kde se připojilo s rodiči k velkým hejnům jeřábů připravujícím se k migraci na jih. K našemu velkému překvapení se ale namísto cesty do „teplejších“ krajin celá rodina vrátila zpět do oblasti svého hnízdiště.
Vánoční návštěva tropů
Vánoce jsou za dveřmi a návštěvníci se mohou opět těšit na mimořádné zimní otevření pěstebních skleníků v zázemí zoo. Ve skleníkovém areálu o 1000 m2 rostou tropické a subtropické rostliny, které se využívají k tvorbě a údržbě tropických expozic v areálu zoo. Je zde pěstována sbírka rostlin tropického a subtropického pásma, a to jak ovoce a zeleniny tak i různých druhů léčivých rostlin a koření. Zájemci se mohou těšit na plody různých druhů citrusů jako je pomerančovník (Citrus sinensis), cedrát (Citrus medica) nebo mandarinek (Citrus medica). Roste zde ale také například banánovník (Musa ssp.), mišpule japonská neboli lokvát (Eribotria japonica) či mostera (Monstera deliciosa). Atmosféru teplých krajů bohatě doplňují květy tropických orchidejí a jiných epifytních rostlin, toulitek či bramboříků. Ke shlédnutí bude také částečně přístupná nově vytvořená sbírka bonsají. Tuto ukázku tropů si můžete prohlédnout od 27. 12. do 29. 12. 2017 a to časech 11:00 a 13:00. Sraz zájemců je vždy u vstupu do zoo, kde si skupinu vyzvedne průvodce. Skleníky jsou také přístupné ve stejných časech od června do konce října každý víkend pouze s průvodcem. Prohlídky jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem na tel. čísle 596 241 269.
Ostravský orlosup létá nad Evropou křížem krážem
Samec orlosupa bradatého, který se v ostravské zoologické zahradě vylíhl v roce 2014 a ve stejném roce byl vypuštěn do volné přírody v oblasti Grands Causses v jižním Centrálním masivu ve Francii, je největším cestovatelem záchranného repatriačního programu. V roce 2015 opustil místo vypuštění a vydal se napříč Evropou. Po dvou letech se do Grands Causses opět vrátil.