Běžci vyběhali 140 tisíc na záchranu langurů
Více než tisíc běžců v ostravské zoo běželo pro ochranu přírody a zvýšilo naději, že langur indočínský nebude vyhuben. Ostravská zoo pošle na jeho záchranu 140 tis. Kč! Langur indočínský je nejen jeden z nejkrásnějších, ale bohužel i nejohroženějších primátů světa. Jen opravdu velmi málo zvířat stojí tak těsně nad propastí úplného vyhubení, jako právě tento druh. Ve zbytcích lesů severního Vietnamu přežívá na 5 izolovaných lokalitách pouhých asi 200 zvířat. Ostravská zoologická zahrada na pokusu o záchranu těchto zvířat řadu let úzce spolupracuje s vietnamskými ochranáři a hledá cesty, jak úplnému vyhubení těchto zvířat zabránit. Díky projektu „Koruna ze vstupu“ přispěla vietnamské organizaci CeREC (Centre for Resources, Environment and Climate change), která se ochranou tohoto druhu ve Vietnamu přímo zabývá, již v roce 2016 částkou 65.000 Kč. To však nestačí.
Charitativního běhu se zúčastnilo 1 064 běžců. Děkujeme všem za podporu! Získané finanční prostředky budou použity na ochranu území, na němž dosud languři žijí, na protipytlácké hlídky, vzdělávání a práci s místními komunitami a na terénní výzkum.
Jelení troubení v zoo
V tomto období se areálem ostravské zoologické zahrady ozývá hlasité troubení největšího jelena světa. V sobotu 21. října se mohou návštěvníci těšit i na speciální jelení program, chybět nebude ani komentované krmení jelenů. Od 11 do 15 hod. budou pro děti i dospělé u výukového centra (v případě nepříznivého počasí uvnitř centra) připraveny nejrůznější jelení aktivity, při nichž se dozvědí zajímavosti o této skupině zvířat, např. jaký je rozdíl mezi rohem a parohem, jak je to s „opuštěnými“ mláďaty a další. Zájemci si budou moci sami vyzkoušet, jakou zátěž nosí na hlavě samci jelenů, probíhat bude odlévání stop a chybět nebude zkouška zručnosti v nošení Smolíčka pacholíčka… Ve 14:30 hod. se uskuteční mimořádné komentované setkání u největších jelenů – wapiti sibiřských. Samci wapiti se v době říje hlasitě ozývají. Spíše než troubení připomíná jeho hlas spíš pískání (na rozdíl od mnohem hlubšího hlasu našeho evropského jelena). V ostravské zoo je chován asijský poddruh wapiti sibiřský (Cervus canadensis sibiricus), který zatím nepatří v přírodě k ohroženým druhům, nicméně v zoologických zahradách je chován velmi vzácně. Momentálně přebývá jen v několika institucích v Evropě. V ostravské zoo je dokonce chován nejdéle ze všech druhů jelenovitých, a to od roku 1964. Od roku 2012 vede Zoo Ostrava Evropskou plemennou knihu wapiti sibiřského.
Dýně pro zoo a pro zvířata
Obracíme se na pěstitele a zahrádkáře, kterým urodilo nebývalé množství dýní. Pokud nevíte co s nimi, rádi přijmeme Vaše přebytky, jež poslouží k výzdobě areálu při tradičním listopadovém lampionovém průvodu a následně jako krmivo pro zvířata.
V sobotu 4. listopadu se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku Halloween spojené s dlabáním dýní. Dýně se budou dlabat během dne a navečer jimi bude vyzdoben areál zoo, kudy se po setmění bude ubírat lampionový průvod. Obracíme se proto na zahrádkáře a pěstitele zeleniny, zdali by nám své přebytky neposkytli. Po akci budou dýně využity jako doplněk krmení zvířatům, pro které jsou tyto plody zajímavým zpestřením jídelníčku i velkou pochoutkou. Děkujeme!
Video zachycuje, jak si na dýních pochutnávají štětkouni.
Mládě pandy červené už prozkoumává výběh
Mládě pandy červené, které se v ostravské zoologické zahradě narodilo 18. června 2017, se ještě donedávna ukrývalo v boudách umístěných v různých částech výběhu a bylo viděno jen velmi vzácně. V tomto období už ale mnohem častěji pobývá mimo boudy a aktivně prozkoumává výběh (viz video). Návštěvníci tak mají větší šanci mládě pozorovat, třeba při komentovaném krmení, které probíhá do konce října každý víkend od 9:30 hod. V polovině září chovatelé provedli kontrolu zdravotního stavu mláděte a také určili pohlaví. Je to sameček.
První mláďata u želv ostruhatých
Koncem srpna se v zázemí ostravské zoologické zahrady začala líhnout první mláďata želvy ostruhaté – třetí největší suchozemské želvy světa. Do dnešního dne jsou na světě dvě mláďata, líhnout by se měla ještě další.
V roce 2016 bylo v Zoo Ostrava otevřeno nové chovatelsko-expoziční zařízení pro tento druh u pavilonu afrických zvířat. Naším cílem je tyto želvy nejen chovat a prezentovat návštěvníkům, ale samozřejmě i odchovávat mláďata. Podařilo se nám získat zcela novou skupinu sestávající ze dvou samců a dvou samic. Důkazem, že nové podmínky želvám vyhovují, je 20 snesených vajec. Přibližně rok od otevření nového zařízení tak jsou na světě první mláďata.
Vejce nakladla jedna ze samic, z 20 bylo 15 oplozených. Vejce v inkubátoru jsme rozdělili do dvou teplotních režimů. Při teplotách 31-32 °C očekáváme kratší dobu inkubace a hlavně narození samic, menší počet vajec jsme dali do prostředí s teplotou nižší (29 °C), kde očekáváme líhnutí menšího počtu samců. A právě z prostoru s vyšší teplotou se po 90 dnech inkubace vylíhla první dvě mláďata – předpokládáme, že samice. Na potvrzení pohlaví si však budeme muset ještě pár let počkat… Mláďata zůstávají v chovatelském zázemí.