Nová expozice Noční Tanganika
V expozici Noční Tanganika jsou k vidění africké druhy živočichů s noční aktivitou komba ušatá, komba Garnettova, drobný savec příbuzný slonům – daman stromový, který byl doposud chován v zázemí zoo, nebo krajta písmenková. Návštěvníci zde ale najdou i zcela nové druhy – osináka afrického, ježka bělobřichého, pasumce elektrického nebo zástupce bezobratlých – obří mnohonožku obrovskou. Princip noční expozice spočívá v obrácení světelného režimu – během noci je zvířatům svíceno jako ve dne a naopak ve dne jsou navozovány světelné podmínky noci. Zvířata s noční aktivitou jsou tak přirozeně aktivní v době, kdy je mohou pozorovat i návštěvníci zoo. Expozice je osvětlena modrým světlem, které zvířata nijak neruší. Fungování celé expozice je řízeno počítačem, který simuluje světelné a teplotní podmínky co nejblíže těm přírodním. To znamená, že se jen nerozsvítí a nezhasne v určitou dobu, ale světlo se bude utlumovat a zesilovat postupně, jakoby se stmívalo a rozednívalo. Stejně tak s přibývajícím dnem narůstá teplota a navečer zase klesá.
Video je věnováno unikátnímu odchovu komby Garnettovy v Zoo Ostrava.
Autor Enrico Gombala
Ráj lemurů v Zoo Ostrava
Ostravská zoologická zahrada chová celkem devět druhů madagaskarských lemurů. Hned čtyři druhy najednou mohou návštěvníci vidět v jedné expozici nazvané Ráj lemurů. A nejen to, mohou do jejich ráje přímo vstoupit a setkat se s těmito zvířaty z bezprostřední blízkosti. Čtyřikrát denně ošetřovatelé lemurům rozhazují po ostrově potravu. Dvě krmení probíhají v průběhu hodiny, kdy mají i návštěvníci možnost vstoupit mezi lemury. Expozice je pro návštěvníky otevřená každý den od 15 do 16 hodin, přičemž krmení doprovázená komentářem ošetřovatele probíhají v 15:00 a v 15:30 hod.
Safari se rozrůstá
Počet zvířat na safari postupně vzrůstá. Letos se zde narodilo už devět mláďat - dva onageři, dvojčata nilgau a pět axisů indických. Rozlehlými výběhy safari se mohou návštěvníci projet každý den od 10 do 18 hodin. Délka jedné jízdy je asi 15 až 20 minut. Projížďka začíná Afrikou (tj. výběhem žiraf Rothschildových a antilop losích) a dále pokračuje přes Persii (výběh s divokými osly onagery a daňky mezopotámskými) až do Indie (výběh s axisy indickými, antilopami jeleními, nilgau pestrými a buvoly domácími). Nástupiště se nachází pod výběhem žiraf.
Rozhovor s prof. Hildebrandtem
Poslechněte si rozhovor s profesorem Thomasem Hildebrandtem z Leibnizova institutu pro výzkum zvířat v Berlíně (Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research Berlin, IZW) – renomovaného výzkumného pracoviště, kam míří finanční prostředky ze sbírky vyhlášené ostravskou zoologickou zahradou v dubnu 2014. V rozhovoru se dozvíte více o sloním herpes viru a možném riziku pro slonici Rashmi.
Mláďata u koček divokých
Ve výběhu těchto zástupců ohrožené fauny České republiky mohou návštěvníci vidět tři mláďata, která přišla na svět 7. dubna 2016. Jsou to dvě samičky a jeden sameček. Jedná se o první úspěšný odchov nově sestaveného páru – tříleté samice ze Zoo Neuwied a dvanáctiletého samce ze Zooparku Lohberg.