Ohrožení obojživelníci v Zoo Ostrava
Obojživelníci jsou mezi obratlovci nejohroženější skupinou. Z celkového počtu asi 6000 druhů je téměř polovina ohrožena vyhubením. Jejich přirozené prostředí mizí nebo je znečišťováno chemickými látkami, v posledních letech trpí plísňovým onemocněním. V České republice se vyskytuje 21 druhů obojživelníků a všichni patří k ohroženým druhům. Někteří zástupci žijí i v areálu Zoo Ostrava. Proto zoo věnuje velkou pozornost i této skupině živočichů. V minulých letech byly v areálu zoo pro volně žijící obojživelníky vybudovány tůňky na několika místech Botanického parku a v loňském roce otevřena unikátní expozice Mokřady, která je ukázkou typického mokřadního ekosystému, a kde je možné některé zástupce vidět také v podobě modelů v nadživotní velikosti.
Záchrana evropských supů
Evropské populace supů nejsou nijak velké. Čítají okolo několika set až několik tisíc párů. Nejpočetnějším supem Evropy je sup bělohlavý, jehož počty jsou odhadovány na 20 000 párů, nejvzácnějším orlosup bradatý, jehož počty nepřesahují 1 000 párů. V minulosti byli tito dravci člověkem intenzivně pronásledováni a na mnohých místech zcela vyhubeni. Díky záchranným projektům, do nichž je zapojena i ostravská zoo, se daří je do přírody Evropy navracet.v Přírodním parku Grands Causses ve Francii se vyskytují všechny čtyři druhy evropských supů - sup hnědý, sup bělohlavý, sup mrchožravý a orlosup bradatý. V této oblasti byli vypuštěni i dva ostravští orlosupi (v roce 2012 a 2014).
Safari tří tváří
Safari expres Zoo Ostrava je opět v provozu. Safari tří tváří se rozkládá na ploše okolo šesti hektarů. Trasa vede přes tři výběhy, začíná Afrikou (tj. výběhem žiraf Rothschildových a antilop losích) a dále pokračuje přes Persii (výběh s divokými osly onagery a daňky mezopotámskými) až do Indie (výběh s axisy indickými, antilopami jeleními, nilgau pestrými a jeleny barasinga). Návštěvníci si mohou safari projet každý den v době od 10 do 18 hodin. Délka jedné jízdy je asi 15 až 20 minut. Nástupiště se nachází pod výběhem žiraf.
Mládě u lemurů červenobřichých
Ostravská zoologická zahrada chová celkem devět druhů madagaskarských lemurů, které patří ve své domovině k ohroženým druhům. Pro všechny se tak chov v lidské péči může v budoucnu stát jedinou šancí, jak tato zvířata uchovat pro příští generace. Chov některých druhů není jednoduchý, proto se chovatelé obzvlášť těší z každého narozeného mláděte. Nejnovějším je mládě u lemurů červenobřichých, které se narodilo 25. března 2016. Lemuří rodinu máte pozorovat v chovatelsko-expozičním komplexu Pevninské ostrovy pod výběhem Čitván.
Nový šimpanzí samec dorazil
V minulém týdnu byl z francouzské Zoo La Valle des Singes do Zoo Ostrava přivezen samec šimpanze hornoguinejského Vincent (20 let). Spolu s ním přicestoval i ošetřovatel, který pomáhal Vincentovi s aklimatizací a seznamováním jak s novými prostory, tak se stávajícími obyvatelkami – třemi novými samicemi. Návštěvníci jej mají možnost vidět nepravidelně uvnitř pavilonu, kde se střídá se samicemi.