Slonice Vishesh porodila
V úterý 4. února 2014, brzy ráno, porodila v ostravské zoologické zahradě slonice Vishesh své druhé mládě. Porod začal okolo 3. hodiny ranní a ve 4:08 hod. přišlo na svět mládě.
Mládě se narodilo po 647 dnech březosti. Oproti prvorozenému samečkovi, který se narodil před třemi lety, je mládě výrazně vyvinutější, vitálnější a větší. Pracovníci zoo si zatím nejsou jisti pohlavím. Jeho matka se chová klidněji, není agresivní, když např. mládě upadne, pomáhá mu vstát a podpírá je.
Porod proběhl bez komplikací a trval asi hodinu. Placenta vyšla ve čtvrt na sedm. Z její váhy (19 kg) lze usoudit, že vyšla celá. To znamená, že by samice Vishesh neměla mít žádné poporodní komplikace. Všichni doufají, že mladá samice zúročí své předchozí byť jen krátké zkušenosti s odchovem prvního mláděte a stane se pečlivou matkou. Aby měla sloní máma s mládětem dostatečný klid, zůstane na nezbytně nutnou dobu pavilon slonů uzavřený.
Páření orlosupů bradatých
Ostravská zoologická zahrada se věnuje chovu orlosupů bradatých od roku 2004 a je také aktivně zapojena do repatriačního projektu „Návrat orlosupa bradatého do Alp". V současné době vlastní zoo dva chovné páry těchto ptáků. Orlosup bradatý patří mezi nejvzácnější dravce Evropy. Do roku 2013 se podařilo v ostravské zoo odchovat a do volné přírody úspěšně vypustit již 7 mláďat orlosupů.
Páření orlosupů bradatých můžeme pozorovat od poloviny listopadu do druhé půlky prosince. Poté začne samička snášet do hnízní kotliny 1-2 vajíčka, jejich inkubace trvá 52 až 58 dní.
U jedinců orlosupů bradatých, určených pro vypuštění do volné přírody, ale i u většiny ostatních druhů v zoologických zahradách, je velmi důležité, aby odchov mláďat probíhal pokud možno přirozeně, tedy vlastními rodiči, příp. náhradními pěstouny téhož druhu. Člověk by do výchovy neměl nijak zasahovat, aby si na něj zvířata nevytvořila vazbu.
Repatriace supa bělohlavého
V pondělí 25. listopadu 2013 se vydal na cestu do aklimatizační stanice v Bulharsku mladý sup bělohlavý odchovaný v ostravské zoo. V rámci repatriačního projektu ochranářů z organizace Green Balkans bude dravec během několika měsíců vypuštěn na svobodu. Jedná se o dvouletého ptáka (narozen v Ostravě 5.5. 2012), který je jako první sup bělohlavý v historii zoologické zahrady uvolněn k repatriačnímu projektu.
Mladý sup stráví zimu v karanténní voliéře Záchranné stanice Green Balkans ve Staré Zagoře. Společnost mu momentálně dělá skupina asi 35 supů bělohlavých, kteří byli dovezeni ze Španělska. Celá tato skupina se na jaře následujícího kalendářního roku přesune do jedné ze 4 adaptačních voliér, rozmístěných v pohoří Stará Planina. Pokud nenastanou žádné komplikace, budou po několikaměsíčním adaptačním pobytu supi vypuštěni do svých původních biotopů, do volné přírody.
Návrat orla skalního do české přírody
V okrajové části Moravskoslezských Beskyd a oblasti Oderských vrchů probíhá již 8. rokem záchranný projekt zaměřený na návrat orla skalního do přírody České republiky. Mladí orli odebraní z hnízd divoce žijících orlů skalních na Slovensku jsou odchováváni v Záchranných stanicích v Bartošovicích na Moravě a v Zázrivé na Slovensku a ve stáří cca 3 měsíců jsou vypouštěni do volné přírody.
Za celou dobu projektu bylo vypuštěno celkem 23 mláďat. Jelikož však nepřežila všechna vypuštěná mláďata (např. otrava karbofuranem, vrozená vada, zastřelení apod.) a původní cíl projektu bylo vypustit aspoň 25 orlů skalních, repatriační projekt nadále pokračuje.
Hlavním garantem celého projektu se stala Základní organizace Českého svazu ochránců přírody v Novém Jičíně. Významným partnerem je Zoologická zahrada Ostrava.
Momentky ze života vydří rodiny 3 - venčení mláďat
Nebývale teplá zima láká odrůstající mláďata vyder malých k objevování venkovního výběhu. Video natočil Jiří Slanina.